Whatsapp Sipariş Hattı: 0541 314 76 42

SÜLÜKTE SIKÇA SORULAN SORULAR

SÜLÜKTE SIKÇA SORULAN SORULAR

Kullandığımız sülük kan emmiş mi Veya kullanılıp kullanılmadığını nasıl anlarız?

Kullanılıp kullanılmadığı kolay kolay anlaşılmaz Sülükler kokondan (yumurtadan) çıktıkları zaman 0,1-0.3 gr. çıkarlar. 90-120 gün arasında kan emmezerse ölürler. Kan emdikten sonra ağırlığının 7-10 katına ulaşırlar. 12 ay boyunca hiç bir şey emmezlerse yaklaşık yarıya düşerler. Almış olduğunuz sülüğün bir gram olduğunu düşünürsek en az iki sefer kan emmiş olması gerekir.

Kullanmış olduğumuz sülükleri tekrar kullanabilir miyiz?

Emmiş ve kusturulmuş sülükler sağlıksızdır, yeniden kullanılabilmesi için doğal ortamlarında en az üç ay bekletilmesi gerekir ki, salgılamış olduğu enzimleri bünyesinde tekrar oluşturabilsin.

Sülükler pis kanı mı emerler?

Sülükler halk arasında bilindiği gibi pis kanı emmezler. Tam tersine, sülükler emeceği zaman en temiz yeri ararlar. Sülük tutturulacak bölge suyla güzelce temizlenmelidir. Herhangi bir temizlik maddesi, parfüm, krem, ter vb. kokusu olan yerlerde, sülükler tutmazlar.

Sülükler nasıl saklanır? Sülük aldım evde nasıl muhafaza edeceğim?

Mümkünse, beş litrelik cam, olmazsa plastik kavonozlarda maksimum yüz adet sülük olacak şekilde, yarıya yakın klorsuz su ile doldurulur. Kavanozun ağız kısmı temiz bir bez ile sıkıca lastiklenir. Güneş görmeyen bir yerde ve 25°C'nin altında serin bir yerde muhafaza edilir. 2-3 günde bir kontrol edilir. Oksijen seviyesi düşerse hızlı ölümler olabilir. Bu sebeple suyu sıklıkla değiştirilmesi ve ölen sülükler alınması gerekir.